wtorek, 2 października 2012

Ministerstwo Edukacji? Naprawdę?

Jeden z portali społecznościowych obiegły grafiki przedstawiające MEN-owskie wykresy dotyczące, kolejno: wzrostu subwencji oświatowej dla samorządów, spadku liczby uczniów wynikającego z niżu demograficznego oraz spadku liczby nauczycieli. Autorzy/autorki wykresów wykonali je bazując na danych z lat 2005-2012.

Bardzo szybko zauważono, że ze słupkami coś jest nie tak. Mianowicie - w żaden, absolutnie żaden sposób nie odzwierciedlają one danych, na których się opierają. Po bliższym przyjrzeniu się wygląda na to, że ludzie z MEN najprawdopodobniej rysowali sobie te wykresy w Paint'cie, do oryginalnych danych podchodząc "dość" swobodnie. Internautki szybko to zdebunkowały, a ja postanowiłem równie szybko wrzucić sobie dane do Calc'a i zobaczyć, co wyjdzie. Tak więc, jeśli chodzi o pomoc dla samorządów:

Spadek liczby uczniów:

 Dlaczego Ministerstwo Edukacji Narodowej manipuluje własnymi wykresami? Głupota, brak kompetencji? Czy nieudolna propaganda, mająca pokazać "O jezu ile my wydajemy na oświatę przecież to wszystko jest nieproporcjonalne, trzeba ciąć ciąć ciąć"?

3 komentarze:

 1. Tylko że te wykresy są w sumie dobre. Nie zawierają pionowej osi ze skalą, więc ciężko powiedzieć jak są wyskalowane, ale po prostu nie zaczynają się od zera tylko od jakiejś wyższej wartości. Wykresy można tworzyć w ten sposób i jest to poprawne. Inna sprawa że w tym przypadku służy to manipulowaniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/How_to_Lie_with_Statistics

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczna notka! Jakby na konferencjach naukowych (humanistów) uzyskano taką jasność przekazu, to zapanowałaby jakaś wszechświatowa orgia umysłowa.
  A swoją drogą, ohydztwo propagandowe pierwszej wody, zwłaszcza jeśli skleić to z szalejącą ostatnio nagonką na nauczycieli (że urlopy, że karta, że wakacje, że nieroby).
  pozdrawiam
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń